Właściwości surowców na deski tarasowe WPC

Właściwości surowców na deski tarasowe WPC

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE DREWNO-PLASTIKOWE DESKI TARASOWE Z KOMPOZYTU?

Planując budowę tarasu, klienci często mają pytania. Co zastosować na taras: deski drewniane (thermowood, modrzew, sosna) czy deski kompozytowe drewno-plastik? Jak wybrać odpowiednie deski kompozytowe drewno-plastik?

Wielu klientów zna już główne zalety desek tarasowych z kompozytu drewno-plastik: trwałe, ekologiczne, odporne na gnicie i grzyby; odporny na promienie UV, zimno i zmiany temperatury; nie mieć drzazg, dreszczy; łatwa i szybka instalacja przy użyciu zwykłych narzędzi; odporny na wodę i jej parę, wodę słoną i chlorowaną, szkodniki niszczące drewno; w pełni nadający się do recyklingu; nie zawierają ołowiu. Decydując się jednak na deski tarasowe z kompozytu drewno-plastik, klienci muszą sobie odpowiedzieć na jeszcze kilka pytań: jaki jest skład kompozytu drewno-plastik? Jakiego rodzaju tworzywa sztucznego używa się do produkcji desek kompozytowych drewno-plastik? Jak doświadczony jest producent wytwarzający te produkty?

Skład kompozytu drewno-plastik ma wpływ na wygląd i właściwości fizyczne produktu końcowego:

50% mączki drzewnej / 50% plastiku. Taka jest najbardziej optymalna proporcja składu kompozytu drewno-plastik, gdyż wtedy finalny produkt wygląda jak drewno, a tworzywo sztuczne użyte jako wypełniacz zapewnia solidność i trwałość. PVC (polichlorek winylu) zastosowany w tej mieszance, zgodnie z przyjętą praktyką, jest najlepiej stosowanym zewnętrznie i cieszącym się największym zaufaniem tworzywem sztucznym, niezbędnym dla tarasów; 60% mączka drzewna / 40% plastik. Ze względu na większy udział drewna w produkcie końcowym, jego właściwości użytkowe nabierają wartości; gęstość materiału jest mniejsza, a taka deska tarasowa będzie bardziej podatna na pęcznienie, będąc jednocześnie bardziej delikatną. Ponieważ gęstość materiału jest niewystarczająca, ramkę okucia należy pogrubić, co ostatecznie odbija się na cenie całego systemu.

Do produkcji desek tarasowych z kompozytu drewno-plastik wykorzystywane są tworzywa sztuczne, dzięki którym finalny produkt uzyskuje kształt i odpowiednie właściwości fizyczne. Proces produkcji nazywany jest ekstruzją i zwykle do wykonania deski tarasowej można użyć polichlorku winylu (PVC) lub polietylenu (HDPE).

Charakterystyka tworzyw sztucznych użytych do produkcji desek tarasowych drewniano-plastikowych:

Polichlorek winylu (PVC) – deska tarasowa jest trwała, odporna na zarysowania, stabilna, antypoślizgowa, niepalna, zachowuje kolor.

Polietylen (HDPE) – deska tarasowa ulega wycieraniu i jest dość śliska; podczas montażu potrzebna jest grubsza rama.

Wybierając deski tarasowe drewniano-plastikowe, klient powinien mieć pewność co do rzetelności i doświadczenia producenta, aby zapewnić jakość finalnego produktu. Producent z udokumentowanym dużym doświadczeniem oznaczałby ciągły i stabilny system kontroli produkcji i okresowych badań wyrobów finalnych, stałą współpracę z laboratoriami oceniającymi jakość wyrobów, udział w międzynarodowych strukturach zrzeszających producentów i ustalających wymagania dla wyrobów Jeśli chcą Państwo wybrać odpowiednie deski tarasowe kompozytowe drewno-plastik, proponujemy skonsultowanie się z ekspertami InoWood, litewskimi producentami, którzy już od ponad 20 lat opracowują i przetwarzają surowce kompozytowe z naciskiem na biokompozyty – całkowicie wtórne surowce są przetwarzane na  taras desek, bez wycinania drzew i zużywania zasobów ropy naftowej.